Sport w Będzinie

W Będzinie każdy niezależnie od wieku może realizować swoje pasje. Świadczą o tym nowo otwarte obiekty sportowe oraz mnogość i różnorodność imprez i zajęć.
Przy rozbudowie infrastruktury sportowej pochwalić się możemy nowoczesnym skateparkiem, spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa, a także pełnowymiarowym boiskiem do piłki siatkowej plażowej, na którym rozgrywane są najważniejsze imprezy w Polsce m.in. półfinały Mistrzostw Polski Kadetów. Zimą mieszkańcy cieszyć się mogą szaleństwem na miejskim lodowisku wyposażonym w wypożyczalnię sprzętu. Dla amatorów piłki nożnej powstał w Grodźcu nowoczesny kompleks, w skład którego wchodzą: pełnowymiarowe boisko trawiaste, boisko treningowe oraz niezbędne zaplecze administracyjno-socjalne. Dbając o jak najlepsze warunki na jednym z boisk treningowych zamontowano nowoczesne oświetlenie. Nowoczesny kompleks sportowy znajduje się też w Łagiszy przy ulicy Parkowej. Obejmuje on oświetlone boisko, zaplecze socjalne oraz siłownię pod gołym niebem. Ogromnym atutem naszego miasta są nowoczesne Strefy Aktywności Rodzinnej – z bezpiecznymi placami zabaw, siłownią zewnętrzną lub parkiem linowym. Wszystkie obiekty są ogrodzone, oświetlone, posiadają monitoring i strefę Wi-Fi. Tuż obok jednej ze stref znajduje się miasteczko ruchu drogowego, na terenie którego najmłodsi poznają zasady zachowania się na drodze. Organizowane są tam również egzaminy na kartę rowerową. Dodatkowo przy sześciu strefach znajdują się samoobsługowe serwisy rowerowe. Na osiedlu Syberka powstał pumptrack. Bezpieczny tor treningowy z pewnością sprawi radość każdemu pasjonatowi dwóch kółek. Ciekawą inwestycją rekreacyjno-sportową jest wodny plac zabaw przeznaczony dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Wodny plac zabaw zlokalizowany na osiedlu Warpie obok Strefy Aktywności Rodzinnej przy ul. 1 Maja, jest niewątpliwie miejscem frajdy i zabawy dla całej rodziny. Urządzeniom wodnym towarzyszą natryski otwarte, budynek sanitarny oraz dodatkowe miejsca parkingowe. Cały obiekt jest monitorowany i oświetlony nocą.

Ponadto dla mieszkańców miasta cyklicznie organizowane są największe wydarzenia sportowe w Polsce. Trzykrotnie ulicami naszego miasta przyjechała elita kolarska podczas największego wyścigu kolarskiego w Polsce Tour de Pologne. Do Będzina zawitali również siłacze świata, rywalizując w zawodach Super Pucharu Polski 2012 i Pucharu Europy Strong Man 2013. Będzin jest także gospodarzem imprez dla miłośników sportów samochodowych. Rajd Zamkowy co roku przyciąga rzesze fanów motoryzacji.W kalendarzu imprez sportowych odbywających się w Będzinie nie może zabraknąć turniejów piłki nożnej czy siatkowej. Regularnie w Będzinie odbywa się międzynarodowa impreza sportowa Młode Piłkarskie Talenty – turniej piłki nożnej, w którym udział biorą drużyny z Czech, Polski i Słowacji. Hala sportowa w Łagiszy raz do roku zmienia się w profesjonalną arenę taneczną, a to za sprawą Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Prezydenta Miasta Będzina. Ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Będzina cieszą się imprezy biegowe. Pasjonaci biegania z całego regionu spotykają się m.in. na Będzińskim Biegu Niepodległości czy Masowych Biegach Przełajowych, a najmłodsi na Biegu Malucha. Dla mniej zaawansowanych organizowane są marsze nordic walking. Będzińska drużyna piłki siatkowej na swoim parkiecie w hali w Łagiszy gościła najlepsze zespoły w Polsce, wielokrotnie relacjonowane na antenie telewizyjnej. Od sezonu 2014/2015 będziński MKS występuje na siatkarskich salonach, rozgrywając swoje mecze w PlusLidze w hali przy ul. Żeromskiego w Sosnowcu. Bogatą ofertę zajęć posiadają również będzińskie jednostki OSiR i MOS, które proponują mieszkańcom różnorodne zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych w ramach takich akcji jak Sportowa Dzielnica, Rozbiegajmy Będzin czy Będzińska Szkółka Pływania.